kreatywnie od święta | Kreatywnie z dziećmi | wszystkie wpisy

Wielkanocna zabawa dla całej rodziny – egg hounting + koszyczek do zbierania jaj.

12 kwietnia 2019

Kocham wiosnę i wszystko co z nią związane. Kwitnące drzewa, pierwsze kwiaty – przebiśniegi, szafirki, żonkile, nieśmiałe promienie słoneczne zapowiadające nadejście lata. Jedyny i niepowtarzalny wiosenny zapach powietrza. Ponieważ Wielkanoc jest świętem wiosennym, uwielbiam i ją. Zaryzykowałabym stwierdzenie, że nawet bardziej niż Boże Narodzenie, które jak na mój gust, stało się zbyt komercyjne. Wielkanoc natomiast, jak wiosna, niesie ze sobą świeżość, radość, odrodzenie, nowe możliwości, zachęca do działania. Dlatego też chciałabym i Was zachęcić do działania i spróbowania nowej zabawy w te święta – polowania na jajka, która to zapewni wiele aktywności i wspaniałej zabawy zarówno najmłodszym jak i  starszym członkom rodziny. Idealna po świątecznym śniadanku lub wspólnym obiedzie.

Na czym polega polowanie na jajka?

 

Polowanie na jajka, polowanie na pisanki czy z angielskiego egg hounting, to tradycyjna zabawa wielkanocna popularna min.  w Niemczech, Anglii czy Stanach Zjednoczonych. Tradycyjnie organizowana była na wielką skalę, głównie w parkach lub na miejskich rynkach.  Jest tak skomplikowana jak brzmi, czyli wcale. Na wyznaczonym terenie chowamy jajka w mniej lub bardziej dostępnych miejscach i pozwalamy uczestnikom je odnaleźć. Na  koniec wręczane są nagrody w różnych kategoriach, za największą ilość znalezionych jaj, za największe jajko, za najmniejsze jajko, za najbardziej kolorowe jajo itd. Kategorie mogą być najróżniejsze. Dziś, zabawa ta w dużej mierze przenikła  do przydomowych ogrodów.

Jak zorganizować Egg Hounting?

 

Aby zorganizować polowanie wystarczą trzy elementy – jajka, pojemniczki do zbierania jaj i uczestnicy. Zabawę możesz zorganizować z rozmachem w parku, skromniej w ogrodzie lub w domu, gdy pogoda za oknem nie będzie sprzyjała polowaniom.

Co do jaj, tradycyjnie chowano pisanki, dziś królują czekoladowe jaja co zdecydowanie silniej do mnie przemawia. Któż jest w stanie oprzeć się perspektywie polowania na darmową czekoladę? Na pewno nie ja. Jednak najciekawszą opcją jest pochowanie jaj czekoladowych wraz z jajkami niespodziankami własnego autorstwa. Jak zrobić takowe jaja? Wystarczy zakupić plastikowe jaja takie jak TU  czy TU lub w ciągu roku zbierać pojemniczki z Kinder niespodzianek lub innych jaj niespodzianek i wypełnić je drobiazgami własnego pomysłu jak małe zabawki, cukierki, ciekawe cytaty, koraliki czy czekoladki. Warto dobrać niespodzianki do wieku uczestników.

Do zbierania można użyć wszystkiego, od wiklinowego koszyczka, przez wiaderka, po torby papierowe. Jednak zachęcam Was do wydrukowania koszyczka – zajączka, który stworzyłam dla mojego syna na jego pierwsze, tegoroczne polowanie. Przygotowałam dla was wersje niebieską, różową i czystą do samodzielnego pomalowania. Samo budowanie koszyczków może być już świetną zabawą przed polowaniem.

Pliki możecie pobrać poniżej,  klikając na wybraną wersję kolorystyczną:

A instrukcję  sklejania znajdziecie TUTAJ.

 

Alternatywne polowanie

 

Ciekawym wariantem zabawy, szczególnie gdy mamy starsze dzieci, jest zakupienie oddzielnych prezentów, a w jajkach pochowanie wskazówek do miejsca ich ukrycia lub podpowiedzi czym dany prezent jest. W obu przypadkach zabawa przednia i przy okazji trzeba nieco ruszyć głową. Taki wariant gry jest interesującym połączeniem polowania na jaja z naszym rodzimym Zajączkiem i sprawdza się, szczególnie wtedy, gdy organizujemy polowanie dla jednego lub kilku dzieci.

Organizując Egg Hounting mamy nieograniczone możliwości. Zachęcam Was do stworzenia własnego koszyczka i wypróbowania zabawy. Doskonałe wielkanocne humory zapewnione!

Udanego polowania!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *